• Telefon : 0 (532) 424 69 05
ilker
İlker EMEK
YÜKSEK ÇITA KOLEJLERİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“Özel okullar için en iddialı projenin başında yabancı öğretimi hatta birden fazla yabancı dili konuşabilme hedefi gelmektedir. Bizde Yüksek Çıta kolejleri olarak 2012 yılında pekçok sahada iddalı projelerle yola çıktığımızda Denizli’de akademisyen, eğitimci, veli, öğretmen hatta Sanayiciye kadar çok sayıda kişinin bildiği tanıdığı Kendu kids projesinin editörü Kenan Dursun’la yola çıktık.

KENDU KIDS ve yüksek çıta kolejliler olarak bu yolda birbirinize hep güvendik. şimdi yıl 2016 görüyoruz ki bu sahada klasik yöntemlerin aksine KENDU KIDS ile hedeflerinize başarıyla ulaştık ve artık ikinci yabancı dilin öğretiminde KENDU KIDS’in yeni projelerini heyecanla bekliyoruz.”

turan Paker
Prof.Dr.Turan PAKER
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI

‘‘Türkiye’de yabancı dil öğretimi denilince uzun yıllardır gramere dayalı yöntemlerde ısrar edildiğini görmekteyiz. Bir çok okulda dilbilgisi öğretilip, yine başarı dilbilgisi ölçülerek tespit edilmektedir. Oysa dünya literatüründe yabancı dil öğretimi anadil öğretimindeki sürece benzer bir şekilde anlama ve pratik kullanıma dayalı bir sistem üzerine inşa edilmiştir.

Sanırım KENDU KIDS’in başarısındaki sır yabancı dil öğretiminde bu doğal akışı tam anlamıyla ifade edebilen bir yöntem geliştirebilmiş olmasıdır.

Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, bu yöntem sayesinde öğrenciler çok kısa bir zamanda hedef dile hakim olmakta ve onu etkin bir şekilde kullanabilmektedir.

Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacı dünyanın gelişmiş pek çok eğitim sisteminde olduğu gibi doğru yöntemi keşfedebilmesidir. Bu bakımdan KENDU KIDS sadece bir başarı hikayesi değil aynı zamanda doğru yöntemin de keşfidir.’’

sedat
Sedat ERİKOĞLU
AHMET NURİ ERİKOĞLU HOLDİNG YÖN.KUR.BŞK.YRD.

‘‘Türkiye’de çocuklarını özel okullarda okutan her velinin ortak kanaati, beklentisi çocuklarının İngilizce konuşabilmesidir. Bu hususta her özel okul kesin ifadelerle pek çok vaatte bulunurken veliler de bu sürecin sonunda vaad edilen hedeflere ulaşılacağına olan inançla yola çıkar…

Tıpkı yıllar önce bizim için olduğu gibi. Ancak ilerleyen zaman dilimlerinde vaad edilenin aksine konuşma becerisinin pek de gelişmediği görülür. Kullanılan gramer ağırlıklı yöntemlerle bir türlü sonuç alınamazken alternatif yöntem de önerilmez…

Bizler tam da böyle bir süreçte KENDU KIDS’le tanıştık ve denenen klasik yöntemlerin aksine önerilen, vaad edilen yeniliğe ve farklılığa inandık. Uzun yılardır devam eden süreçlerin aksine bu sefer kısa zamanda sonuç aldık ve şimdi İngilizceyi çok başarılı bir şekilde konuşan çocuklarımızla gurur duyuyoruz.

Sorun çocuklarımızda değil, sorun dil öğrenme ve konuşma mantığına aykırı gramer ağırlıklı yöntemlerde.

Kısaca… Biz de deneyip görenlerden sonra, öğrenenlerden olarak denemek için değil İngilizce öğrenmek ve konuşmak için KENDU KIDS diyoruz.’’

asli
Aslınur DURSUN
İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ

‘‘Bir İngilizce öğretmeninin hatta ülkemizde bir yabancı dili öğretmeye çalışan her bir öğretmenin hayalidir öğrettiği dilin konuşulabilmesi. Çoğu zaman mesleğimizi, öğretmenliğimizi sevdiren de bu hayaldir. Ancak yine çoğu zaman küçük yaşlardan itibaren dil öğrenme teorisinin dışında gelişen sebeplerin yol açtığı özgüven kaybıyla hızla körelen yabancı dili öğrenme arzusuyla akademik alanda çok büyük başarılara ulaşmış hikâyeler bile hüzünle biter. Ülkemizin en iyi üniversitelerini başarıyla kazanmış yine okullarını başarıyla bitirmiş hekimlerimiz, mühendislerimiz bile bu rüştü ispata rağmen bir yabancı dili konuşma konusunda çoğu zaman yetersiz kalmanın eksikliğini hisseder.

Oysaki dünyanın pek çok noktasında ülkemizdeki eğitim standartların altındaki modellerde bile milyonların (Ürdün’de, Pakistan’da, Bangladeş’te İran’da) küçük yaşlardan itibaren İngilizce başta olmak üzere bir yabancı dili rahatça konuşabildiklerini görebilirsiniz. Çünkü dil telaffuza dayalı ve görsel zenginliklerle desteklenen metotlarla öğrenilebilir. Tıpkı ülkemizdeki yabancı kaynaklı okullarda olduğu gibi. Bu bakımdan 8 yaşından beri gördüğüm, dinlediğim bu sistemle başka hiçbir çaba içine girmeden öğrenci oldum, lisede ve üniversite hazırlık sınıfları atlayıp şimdi de özel bir üniversitenin tam bursluluk kontenjanıyla okulumu başarıyla bitirip İngilizce öğretmeni oldum. 15 yıldır bu projeye harcanan emeğin şahidiyken artık şimdi yüzlerce binlerce başarı hikâyesinin de şahidiyim. Ve gün geçtikçe dil kursları, özel okullar; hazırlık sınıfları atlayan yüzlerce öğrenci, İngilizce konuşabilen binlerce örnekle de sadece bir vaadin değil her geçen gün gelişen KENDU KIDS projesinin editörlerinden biriyim.

Ve bu hususta herkesin bir acabası ve söyleyecek bir sözü olduğuna olan inancımla ben de denedim, gördüm, öğrendim. Ve şimdi de KENDU KIDS’le sıra sizde diyorum.’’

ipek
İpek MAZIOĞLU
KENDU KIDS MEZUNU

‘‘KENDU KIDS Programıyla tanışanları dinlediğinizde herkesten duyduğunuz ortak ifadelerden biride KENDU KIDS’ten önce diye başlayan ve KENDU KIDS’ten sonra devam eden cümlelerdir. Bu cümlelerde ‘’öğrenememiştim, olmamıştı, konuşamamıştım ‘’gibi ifadelerden sonra ‘‘öğrendim, oldu, konuşabiliyorum’ ifadelerini duyarsınız. Sanırım ben de bu konuda yıllarca süregelen klasik yöntemlerden sonra şimdi İngilizcede akademik başarı ile birlikte konuşabilmenin de keyfini sürenlerdenim.

Ben ve arkadaşlarım dünden bugüne klasik yöntemlerin aksine değişen, kendine özgü farklılıklarıyla KENDU KIDS‘in başarısına işaret eden örneklerden olmakla gurur duyuyoruz.

O nedenle KENDU KIDS’in mimarı kişi ve kurumlara bu alandaki başarılarımıza temel olan projeleri için teşekkür ediyoruz.’’